Subwoofer 160W

Technické parametry

Napájecí napětí: 230V/50Hz
Výkon: 160W
Rozměry: 900x350x500
Hmotnost: 34kg

Koncem roku 2000 jsem se rozhodl vylepšit svou domácí aparaturu o zařízení, které by bylo schopno reprodukovat zvuky už na spodní hranici slyšitelnosti 20Hz. V nízkých kmitočtech měl můj stávající ozvučovací systém velké nedostatky a proto jsem začal s konstrukcí tohoto subwooferu. Jako obvykle jsem se nechal pouze někde inspirovat, pochytal jsem některé důležité informace ke stavbě a začal vymýšlet mou jedinečnou verzi subwooferu. Protože se jedná o reprodukci pouze hlubokých tónů (těch nejhlubších), je nutné aby byl objem ozvučnice co největší (podle použitých reproduktorů). S umístěním subwooferu v místnosti si ale naštěstí nemusíme lámat hlavu. Hluboké tóny se jakoby nanesou na ty vyšší ze satelitů a máme pocit, jakoby odtut i vycházely. Proto se i zařízení tohoto typu dělají pouze jednokanálové (mono), ale protože já musím mít vždy něco extra, vyrobil jsem si stereo subwoofer. Jeden důvod proč jsem se tak rozhodl, je vyšší akustický výkon (dva je více než jeden :-) a na druhou stranu po dvou letech užívání bych řekl, že je takto dosaženo i lepšího prostorového vjemu. Na následujícím obrázku je naznačeno rozmístění satelitů a subwooferu.
Schema rozmisteni

Ozvučnice subwooferu je určena pro reproduktory ARN 6618 (Acoustics TVM - TESLA). Má čtyři (vzduchotěsně) oddělené komory. Celkový objem je 150l. Každý reproduktor má svou uzavřenou komoru a ve druhé je bassreflexový nátrubek 75x115 (kat.č.: DEXON 12 216). Pro stavbu ozvučnice jsem použil bílou dýhovanou dřevotřísku o tloušťce 19mm. K pokrytí řezů jsem použil nažehlovací dýhu stejné barvy. Hotovou bednu jsem natřel MATOLem od BALAKOMu (černý matný syntetický email). Elektronika subwooferu je umístěna v levé komoře. V dolním rohu na levém boku je zabudovaná univerzální plastová miska (kat.č.: DEXON 12 100; TIPA 46 8100), na které jsou konektory, síťový vypínač, pojistkové pouzdro, a potenciometr pro regulaci zesílení. Dno bedny je odnímatelné. Víko i všechny sebemenší skulinky je nutné utěsnit, aby při provozu nevznikaly rušivé zvuky. Vnitřní prostor je vhodné vyplnit tlumícím rounem, aby se zamezilo vzniku kolmých vln.
mechanická konstrukce

Vnitřní foto:
zevnitr1 zevnitr2

Elektronická část subwooferu se skládá z toroidního transformátoru, aktivní výhybky s funkcí zpožděného připojení vstupního signálu, zesilovače 2x80W a obvodu pro zpožděné připojení reproduktorů. Schéma zapojení jednotlivých částí otevřete kliknutím na příslušný blok na blokovém schématu.

Blokové schéma

Soupiska součástek

Přeji příjemný poslech!


Úvodní stránka Zpět